Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

KontaktWileńska 4 (ICNT)
tel.: +48 56 611 26 40
+48 56 611 26 41
+48 56 665 60 35
e-mail: aip@umk.pl

Szansa dla startupów

MIT Enterprise Forum Poland rozpoczął nabór do 5. już edycji programu dla start-upów, który jest realizowany w oparciu o know-how Massachusetts Institute of Technology. 19 czerwca 2018 r. program zostanie zaprezentowany na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.

Do programu może zakwalifikować się 25 firm. Zyskają one m.in. szansę na wsparcie czołowych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, mentorów o szerokim doświadczeniu w zakresie transferu wiedzy do technologii i prezentację swoich technologii przed inwestorami z USA oraz szansę na wygranie 100 000 złotych w konkursie CVC Young Innovator Awards etc. Do grona mentorów wspierających rozwój zakwalifikowanych do programu firm zaproszony został dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK i adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UMK dr Marcin Kilanowski –  prowadzący między innymi wykład ogólnouniwersytecki UMK „Innowacyjny startup w biznesie”.

Startupy, które chcą wziąć udział w 5. edycji akceleracji MIT Enterprise Forum Poland, mogą aplikować do programu za pośrednictwem strony internetowej www.mitefpoland.org do 10 lipca 2018 roku. Będą mogły także zaprezentować się na UMK we wtorek 19 czerwca. Spotkanie będzie okazją dla startupów UMK do zaprezentowania swoich działań i odbycia indywidualnych rozmów z partnerami biznesowymi programu - mentorami - z firmy Adamed i funduszu Agritech Hub oraz Valuetech. Pierwsza część wydarzenia będzie miała miejsce w siedzibie WNEiZ UMK (w sali III) przy ul. Gagarina 13a, druga w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK przy ul. Wileńskiej 4 w Toruniu. Początek o godz. 11:00 w siedzibie ekonomistów. Program: godz. 11:00 - cykl prezentacji na WNEiZ UMK dotyczących:  - 5. edycji MIT EF Poland i możliwości jakie stwarza; - firmy Adamed, jak może pomóc w ramach akceleracji w rozwoju projektu. - funduszu Agritech Hub oraz Valuetech - w co inwestuje, na jakim etapie, jak wspiera. godz. 12:30 - preinkubator Startup Campus AIP UMK w ICNT UMK: - konsultacje "1 na 1" z konkretnymi zespołami i mentorami.

Spotkania "1 na 1" o godz. 12:30 będą się odbywać po wcześniejszym umówieniu (zapisy chętnych pod adresem: aip@umk.pl). Wstęp na prezentacje o godz. 11:00 jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

W ostatnich latach ze wsparcia programów akceleracyjnych skorzystało w Polsce kilkaset startupów. W kolejce ustawiają się następne. Boom na innowacje wciąż trwa i kolejni młodzi przedsiębiorcy szukają pomocy w osiągnięciu rynkowego sukcesu.  Ekosystem startupowy w Polsce rośnie z roku na rok. Coraz częściej młodzi przedsiębiorcy w swoich planach sięgają rynków globalnych, jednak wciąż dużym wyzwaniem jest dla nich chociażby płynne rozwijanie biznesu czy zarabianie na stworzonych przez siebie technologiach. Jak wynika z raportu „Polskie startupy 2017”, 65 proc. startupów ma problemy z pozyskaniem finansowania na dalszy rozwój, niemal co drugi potrzebuje pracowników, a 40 proc. chce poszerzyć swoją sieć kontaktów. W zakresie wiedzy blisko połowa wskazuje na konieczność szkoleń marketingowych, mentoringowych i zarządczych.

Przed startupami na wczesnym etapie rozwoju, nawet tymi dysponującymi unikalnymi technologiami, stoi wiele wyzwań, zanim osiągną rynkowy sukces. Problemem jest często brak wiedzy, doświadczenia i zaplecza finansowego. Rolą akceleratora jest wspieranie startupów w pokonywaniu tych barier, pomoc w przekuciu świetnego pomysłu w realny biznes – mówi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, organizatora programu MIT Enterprise Forum w Polsce. – Skala potrzeb jest ogromna. Wciąż powstają nowe startupy, które potrzebują wsparcia. Każdy z nich jest inny i potrzebuje rozwiązań "szytych na miarę" oraz indywidualnego zaangażowania ekspertów i mentorów. Do każdej edycji naszego programu aplikuje kilkaset zespołów. Dlatego też staramy się dywersyfikować naszą ofertę i uruchamiamy nowe ścieżki branżowe – dodaje. Nowością w 5. edycji programu MIT Enterprise Forum jest ścieżka InsurTech dedykowana startupom rozwijającym technologie, które mogą znaleźć zastosowanie w sektorze ubezpieczeń. Jej partnerami są: LINK4, Nationale-Nederlanden i Sollers Consulting. Dla branży to szansa na dotarcie do innowacyjnych technologii oraz przełamanie stereotypowego wizerunku „biernej i nijakiej”. Dla startupów to możliwość wejścia na rynek, który tylko w Polsce generuje 2 proc. PKB.

Do aplikowania do ścieżki Insurtech zapraszamy startupy rozwijające technologie związane m.in. z robotyzacją, Internetem Rzeczy, sztuczną inteligencją, Big Data, systemami OCR, ale również z ochroną zdrowia – mówi dyrektor Jabłońska. Akcelerację w ramach 5. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland przejdzie 25 startupów technologicznych. Początkujący przedsiębiorcy przez 3 miesiące będą współpracować z polskimi i międzynarodowymi ekspertami oraz mentorami nad weryfikacją i dopracowaniem modeli biznesowych swoich przedsięwzięć. Wszystko po to, aby potrafili poradzić sobie w rynkowej rzeczywistości, skutecznie skomercjalizować swoje rozwiązania, jak również efektywnie pozyskać finansowanie na dalszy rozwój działalności. Ponadto program MIT Enterprise Forum Poland już po raz drugi zostanie rozszerzony o międzynarodowy konkurs CVC Young Innovator Awards. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 100 000 złotych. W rywalizacji wezmą udział przedstawiciele startupów technologicznych, które zakwalifikują się do programu MIT Enterprise Forum Poland i spełnią wymogi regulaminowe konkursu. Beneficjentem nagrody może być innowacyjne przedsięwzięcie przedstawione przez młodego przedsiębiorcę (poniżej 30. roku życia), które - poza dużym potencjałem technologicznym - cechuje się wysoką użytecznością społeczną. Oprócz ścieżki InsurTech, akceleracja w 5. edycji programu MIT Enterpise Forum Poland realizowana będzie w trzech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych oraz ścieżce ogólnej. Partnerem głównym programu akceleracyjnego jest PKO Bank Polski. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed. Po raz kolejny w programie pojawiają się ścieżka Agri-tech wspierana przez fundusz AgriTech Hub oraz Industry 4.0 dla startupów technologicznych z Dolnego Śląska. Ścieżkę lokalną wspierają partnerzy, tacy jak: Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Olesiński & Wspólnicy, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Partnerami wspierającymi program są: Visa, fundusz CVC Capital Partners oraz Campus Warsaw. Partnerami merytorycznymi programu są: Wardyński i Wspólnicy, EUPATENT.PL, Hasik Rheims & Partners, Extended Disc i Novismo. Treningi sprzedażowe dla startupów przeprowadzą eksperci z Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Sandler Training – Twarowski & Posmyk. Organizacjami wspierającymi akcelerację są Fundacja PKO Banku Polskiego, CMSLaw.Tax, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP).

*

MIT Enterprise Forum Poland to jeden z największych w Polsce programów akceleracyjnych stanowiący część globalnej sieci MIT Enterprise Forum. Program, realizowany oparciu o know-how MIT w Bostonie,  zapewnia polskim startupom naukowo-technologicznym na wczesnym etapie rozwoju wsparcie w zakresie rozwoju ich modelu biznesowego. MIT EFP umożliwia też rozwijanie pomysłów dzięki współpracy z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami. Operatorem programu jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.

 Kontakt ws. spotkania 19 czerwca na WNEiZ: aip@umk.pl

pozostałe wiadomości