Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii

KontaktGagarina 7 (hala technologiczna W.Chemii)
e-mail: aip@umk.pl

Startup Weekend 2014

Startup Weekend Toruń 2014, to pierwsza w historii regionu edycja globalnego wydarzenia wspieranego przez Google. Polega na skompletowaniu zespołu, który w ciągu 54 godzin stworzy startup –  pierwszą wersję internetowej usługi, narzędzia, czy serwisu. Ideą jest wspólna praca zespołów składających się ze specjalistów różnych dziedzin: programowania, marketingu oraz grafiki.

Na Startup Weekend mogł zgłosić się każdy, kto miał pomysł na internetowy biznes i zaprezentować go innym uczestnikom. Spośród wszystkich koncepcji drogą głosowania wybrano najlepsze, nad którymi potem pracowały poszczególne zespoły. Uczestnicy wydarzenia nie byli zdani tylko na siebie. W ekspresowej budowie startupu wspierali ich mentorzy i eksperci. Ostatniego dnia zespoły zaprezentowały wyniki swojej pracy przed sędziami – ekspertami od budowania biznesu i inwestorami.Wydarzenie było okazją, by nawiązać kontakty z ekspertami i inwestorami, zebrać informacje zwrotne na temat własnych pomysłów, poznać innych ludzi, z którymi można współpracować. AIP UMK prezentował podczas tej imprezy wynalazki zgłoszone do projektu „Inkubator Innowacyjności”, w tym przede wszystkim rozwiązanie zespołu prof. Włodzisława Ducha „System wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci”.

Podczas Startup Weekend Toruń, zwycięstwo przypadło studentom UMK. Zespół w składzie: Łukasz Bojarski, Dariusz Delman, Maciej Kuropatwa, Damian Kurpiewski wymyślili projekt, który rozwiązuje problemy z kupnem biletów w automatach.  Dzięki ich pomysłowi bilet w autobusie lub tramwaju będzie można kupić poprzez jedno kliknięcie. Na jakiej zasadzie? Wystarczy, że w dowolnym miejscu w autobusie rozlokowane zostaną tagi NFC (np. przy drzwiach), do których należy zbliżyć telefon i, klikając OK, kupić bilet.

Podczas Startup Weekendu przyznano dodatkowo nagrodę UMK. Otrzymał ją projekt pn. „ScienceNET”, zaprezentowany przez Ewę Międzobrodzką, zakładający utworzenie wirtualnej platformy społecznościowo-naukowej dla najmłodszych naukowców (dzieci i młodzieży), którzy będą mogli tworzyć wspólne sieci zainteresowań wokół danego problemu (np. jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery) albo projektu/pomysłu (np. jak zbudować łazika marsjańskiego). Młodzi naukowcy będą mogli udzielać sobie wzajemnego wsparcia, jak ulepszyć swoje projekty, ale również konsultować swoje problemy z doświadczonymi naukowcami-ekspertami w danej dziedzinie, co w efekcie może doprowadzić do stworzenia nowych wynalazków i rozwiązań problemów współczesnego świata, oraz przyczynić się do odkrycia talentów wśród dzieci i młodzieży.

Jednym ze sponsorów Startup Weekendu było UMK a AIP UMK było partnerem wydarzenia.