TEDx Toruń 2015 “Need for Change”

12 grudnia 2015 w Teatrze Willama Horzycy po raz drugi zorganizowana została konferencja TEDxToruń pod hasłem „Need for Change“. UMK reprezentowane było przez Prof. Dr hab. Włodzisława Ducha, który wygłosił wykład o badaniach nad rozwojem dzieci i wynalazku UMK nagrodzonym 4 złotymi medalami dzięki projektowi AIP UMK “Inkubator Innowacyjności”.

TEDx to niezależne i organizowane lokalnie konferencje podlegające regułom TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencji naukowych, których celem jest popularyzacja – jak głosi motto – “idei wartych rozpowszechniania”. Znakiem rozpoznawczym TED i TEDx jest różnorodność tematyczna wystąpień. Podstawowym kryterium doboru prelegentów jest kreatywność oraz innowacyjność treści ich wystąpień. Stąd właśnie w konferencjach udział wzięli dotąd zarówno Bill Gates czy Colin Powell.

Pierwsza edycja konferencji TED odbyła się w 1984 r., od początku lat 90 jest ona regularnie organizowana w Kalifornii. Początkowo z racji bliskości Doliny Krzemowej, miała ona głównie technologiczny charakter. Prawdziwą popularność konferencja zyskała dzięki udostępnianiu na wolnej licencji nagrań wystąpień.

W Polsce oprócz warszawskiej edycji TEDx (między innymi zorganizowanej w Pałacu Prezydenta RP), podobne konferencje odbyły się m.in. w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu. Do grona tych miast w roku 2014 dołączył po raz pierwszy Toruń a sponsorem głównym TEDxToruń został Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, jako lider regionu we wspieraniu innowacyjności, kreatywności i przedsiębiorczości. Podczas konferencji w roku 2014 UMK było reprezentowane przez dr Rafała Moczkodana, który wygłosił wykład “Jak edukacja niszczy kreatywność?” próbując odpowiedzieć na pytanie jak powinna wyglądać edukacja szkolna, by w pełni rozwinąć nasze kreatywne zdolności.

W tegorocznej konferencji TEDx Toruń 2015 “Need for Change” UMK reprezentował Prof. Dr hab. Włodzisław Duch, który wygłosił wykład o badaniach prowadzonych w ICNT UMK nad rozwojem kompetencji poznawczych dzieci i wynalazku UMK nagrodzonym 4 złotymi medalami dzięki projektowi AIP UMK “Inkubator Innowacyjności”.

Prof. Dr hab. Włodzisław Duch jako podsekretarz stanu (wiceminister) zajmował się do niedawna nauką i informatyzacją procesów związanych z nauką i szkolnictwem wyższym. Pełniąc funkcję Kierownika Katedry Informatyki Stosowanej na UMK w Toruniu próbuje w ostatnich latach budować nową dziedzinę, informatykę neurokognitywną, tworząc algorytmy
inspirowane sposobem funkcjonowania mózgu. Wykład wygłoszony podczas TEDx Toruń nawiązywał do prowadzonych na UMK badań i wpisywał się w tematykę wystąpień nawiązujących do kategorii zmiany w jej trzech odmianach: ważnych zmian w życiu osobistym, zmian społecznych i historycznych oraz sposobom, w jakie technologia zmienia naszą codzienność.