Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

KontaktWileńska 4 (ICNT)
tel.: +48 56 611 26 40
+48 56 611 26 41
+48 56 665 60 35
e-mail: aip@umk.pl

I Ty możesz zostać własnym szefem

Przedsiębiorcy są bardzo specyficzną grupą ludzi. Nie tylko myślą inaczej ale i działają inaczej. Działają w oparciu o cechy osobowości, przyzwyczajenia i sposoby myślenia, które prowadzą ich do przedstawiania nowych pomysłów, ocierających się czasami o szaleństwo albo geniusz. To, że jesteś oryginalnym myślicielem i wpadłeś na pomysł jak zastąpić benzynę w samochodzie czymś innym, nie oznacza, że możesz zostać przedsiębiorcą.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy jesteś potencjalnym przedsiębiorcą, sprawdź poniższą listę. Może nie charakteryzujesz się wszystkimi poniższymi cechami i umiejętnościami, ale jeśli masz niektóre z nich, to jest to dobry znak, że masz to co potrzebne.

1. Pochodzisz z rodziny, w której każdy był swoim własnych szefem. Twoi rodzice pracowali na swoje własne konto. Choć nie jest to prawdą w przypadku każdego przedsiębiorcy, wielu z nich ma rodziców, którzy prowadzili własną działalność gospodarczą.

2. Nienawidzisz statusu quo. Jesteś osobą, która ma wątpliwości, dlaczego ludzie robią to, co robią. Starasz się ulepszać to, co wokół i jesteś gotów na zdecydowane kroki w tym celu.

3. Jesteś pewny siebie. Czy kiedykolwiek spotkałeś przedsiębiorcę, który był pesymistą lub miał niską samoocenę? Jeśli sam nie wierzysz w siebie, jak mają uwierzyć w ciebie inni? Większość przedsiębiorców do wszystkiego wokół podchodzi z optymizmem.

4. Jesteś pasjonatem. Może być tak, że poświęcisz na coś wiele czasu i nie zarobisz na tym ani złotówki. . Ale twoje pasja sprawi, że się nie poddasz.

5. „Nie“ nie jest na nic odpowiedzią. Prawdziwy przedsiębiorca nigdy się nie poddaje. NIGDY.

6. Potrafisz nawiązywać kontakty, nawet jeśli wydają się nieprawdopodobne, bo potrafisz dodać dwa do dwóch. Innych ciągnie ku tobie, bo jesteś sympatyczny. Przyciąga ich też twoja pasja.

7. Więcej czasu spędzasz ze swoim wspólnikiem niż ze swoją drugą połową.

8. Zrezygnowałeś ze studiów, jak Bill Gates, Steve Jobs i Mark Zuckerberg.

9. Trasa do twojej pracy = dystans od sypialni do salonu.

10. Zawsze byłeś kiepskim pracownikiem i prawdopodobnie nie raz wylatywałeś z roboty. Nie martw się, nie jesteś sam. Ja sam w moim życiu zostałem zwolniony kilka razy. Nie traktuj tego, jako znaku, że jesteś złym człowiekiem. Czasami po prostu ma się to w DNA.

Powiązane: 5 „złych“ cech, które w rzeczywistości pomagają przedsiębiorcom

11. Zawsze stawiałeś opór władzy; dlatego miałeś problem z utrzymaniem pracy.

12. Wierzysz, że gwarancja pewnego zatrudnienia ma więcej niż jedną definicję:

zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz być pewny swojego miejsca pracy tak długo, jak masz wszystko pod kontrolą, a nie jak długo polegasz na swoim szefie, który przez jedno twoje potknięcie może zniszczyć twoją karierę.

13. Twoja szafa składa się głównie z T-shirtów; niektóre z nich kupiłeś pewnie na koncertach. Pozostałe mają na sobie logo twojej firmy.

14. Lubisz współzawodnictwo i nie boisz się przegrać. Zawsze wiesz, że stać cię na więcej.

15. Zaraz po przebudzeniu sprawdzasz GitHub.

16. Przyjmujesz zapłatę w formie biletów na mecz, butów czy czegokolwiek innego, co lubisz. Są na świecie rzeczy lepsze od pieniędzy, prawda?

17. Twój pomysł na wakacje to dzień roboczy, w którym nic nie będzie ci przeszkadzać w twojej pracy.

18. Umiejętności życiowe są cenniejsze niż biurowa indoktrynacja w trybie od 8 do 16.

19. Pracujesz więcej niż 60 godzin w tygodniu; mimo to nie zarabiasz tyle, co gdy pracowałeś dorywczo w liceum.

20. Chcesz być panem i władcą własnej firmy. Zazwyczaj osobiście nadzorujesz wszystko to, co się w niej dzieje.

21. Wszędzie widzisz szanse do wykorzystania. Na przykład wchodzisz do jakiegoś budynku i od razu wyliczasz jego wartość albo sprawdzasz, jakie firmy mieszczą się w środku.

22. Biegle władasz korpo-mową.

23. Kiedy rozwiązujesz test osobowości, kończysz z wynikiem typu “reformator“, ktoś, kto ma cel, ktoś opanowany, perfekcjonista.

24. Wiesz, że najlepsze miejsce w knajpie to to, znajdujące się najbliżej gniazdka.

25. Dzięki logicznemu myśleniu jesteś w stanie rozwiązać każdy problem i wyjść z każdej sytuacji.

26. Skoro już mowa o rozwiązywaniu problemów, sprawdzałeś czy ktoś nie opracował do tego aplikacji? Być może już zacząłeś prace nad nowym modelem biznesowym i oprogramowaniem by sprawdzić, czy coś takiego miałoby sens.

27. Jesteś towarzyski. Nie masz problemu z porozumiewaniem się z innymi.

28. Regularnie cytujesz Steve‘a Jobsa, przeważnie po to, by się nie rozkleić.

29. Jako dziecko miałeś własny stragan z lemoniadą. Na szkolnych kiermaszach osiągałeś rekordowe wyniki sprzedaży.

30. Dostajesz więcej SMSów z powiadomieniami od obserwowanych na Twitterze osób niż z wiadomościami od znajomych z twojej książki adresowej.

31. Sam sobie jesteś sterem, a tym samym nie odpuszczasz, dopóki czegoś nie skończysz.

32. Niezależnie od tego, czym się zajmujesz na co dzień, zawsze myślisz o tym w kategoriach rentowności inwestycji.

33. Twój „dress code“ = shabby chic, bo twój garnitur tylko się kurzy. Zamiast niego wolisz t-shirty i dżinsy.

34. Nie jesteś realistą. Nie masz zresztą innego wyjścia, jesteś wynalazcą.

35. Myślisz niesztampowo.

36. Jesteś osobą czarującą i charyzmatyczną.

37. Zasady są po to, byś je łamał. Nie mamy na myśli łamania prawa. Po prostu wierzysz w skuteczność i czasem nagniesz zasady, by wszystko szło gładko.

38. Zdajesz sobie sprawę, że nie możesz wszystkiego robić sam. Masz pomysł i możesz go zrealizować, ale wiesz też, że nie jesteś w stanie sam prowadzić działalności gospodarczej.

39. Jesteś bardzo uparty. To kolejny powód, dla którego tyle razy wylatywałeś z roboty.

40. Jesteś nieprzewidywalny. Jako przedsiębiorca, doskonale wiesz, jak szybko wszystko może się zmienić. Na szczęście jesteś w stanie się dostosować.

41. Lubisz przebywać z innymi i nie przepadasz za samotnością. Największy zastrzyk energii daje ci praca w grupie, składającej się z co najmniej czterech osób.

42. Jesteś zdeterminowany. Musisz sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe.

43. Możesz liczyć na wsparcie przyjaciół i rodziny. To oni stoją za tobą murem i będą wspierać cię na drodze do sukcesu.

44. Drzemka pod biurkiem w ramach nadrabiania zaległości w spaniu to dla ciebie chleb powszedni. W końcu odsypianie przepisowych ośmiu godzin między 22 a 6 rano to już przeżytek.

45. Zrobiłeś badania rynku. Wiesz, że tylko dlatego, że masz niecodzienny pomysł, nie oznacza, że ​na nim zarobisz. Ale przecież już sprawdziłeś, czy możesz liczyć na zainteresowanie klientów.

46. Otaczasz się wartościowymi ludźmi – nie pijawkami, które pociągną cię ze sobą na dno.

47. Trochę bujasz w obłokach. Zdolność do zrobienia czegoś z niczego nierozerwalnie wiąże się z odrobiną szaleństwa. Pamiętaj, zanim Albert Einstein przedstawił dowody na swoją teorię względności, wszyscy myśleli, że zwariował.

48. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, lub twoją drugą połowę, żeby wpisali się na listę spotkań w twoim kalendarzu, tak, żebyście mieli pewne całe pięć minut na rozmowę?

49. Uważasz, że twój czas jest więcej wart niż pieniądze.

50. Podczas swojej ostatniej tyrady nt. growth hackingu, twoja druga połowa (chłopak lub dziewczyna) zrozumiała wszystko z tego, co mówiłeś.

 

Nawet jeśli nie posiadasz wszystkich powyższych cech, teraz prawdopodobnie zaczniesz pielęgnować coraz więcej z nich. W końcu bycie przedsiębiorcą to nie praca ani hobby – to sposób na życie.

Na podstawie: John Rampton, 50 Signs You Might Be an Entrepreneur, ENTREPRENEUR, March 28, 2014.