Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

KontaktWileńska 4 (ICNT)
tel.: +48 56 611 26 40
+48 56 611 26 41
+48 56 665 60 35
e-mail: aip@umk.pl

Jak sfinansować działalność gospodarczą

Finansowanie swej działalności to jedno z największych wyzwań każdego przedsiębiorcy. Przed dokładniejszym przemyśleniem każdej z możliwości finansowania (formy) zastanów się nad jej dostępnością , ryzykiem stopy procentowej oraz koniecznością wcześniejszego zwrotu niż wstępnie planowanego.

1. Własne oszczędności

Pieniądze o których sami decydujemy i które możemy przeznaczyć na rozkręcenie własnego biznesu. Nie są kontrolowane przez nikogo więc czasami możemy zainwestować nawet w z góry skazane na porażkę przedsięwzięcie.

2. Pożyczka od rodziny

Warto skorzystać z pomocy rodziny/znajomych, którzy z jednej strony mogą doinwestować nasz pomysł a z drugiej, stać się jego pierwszym (często nieobiektywnym) recenzentem.

3. Kredyt/pożyczka z banku

Szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa uzyskanie kredytu/pożyczki jest utrudnione (ale warto sprawdzić oferty banków). Jeżeli samodzielnie nie możemy zaciągnąć pożyczki warto skorzystać w tym zakresie z pomocy rodziców.

4. Kredyt w rachunku ROR

Dopuszczalny debet w posiadanym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (nawet niewielki) może pozwolić na utrzymanie płynności finansowej.

5. Karta kredytowa

Posiadając kartę kredytową mamy możliwość nieoprocentowanego (do 53 dni) zadłużania się, które może pozwolić na opłacanie części zobowiązań.

6. Dotacje z urzędu pracy

Środki z Urzędu Pracy przyznawane są jako bezzwrotna dotacja, umożliwiając łatwiejszy start w biznes.

7. Dofinansowanie ze środków z Unii Europejskiej

Środki z Unii Europejskiej wspierają rozwój przedsiębiorstw, najczęściej są to środki zwrotne lub przyznawane jako dofinansowanie konkretnego pomysłu, jednak wsparcie z ich strony może stanowić prawdziwy impuls do rozwoju firmy.

Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona na wsi lub zajmuje się produkcją rolną również można starać się o dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

8. Leasing

Po co korzystać z kredytu jeżeli można dokonać zakupu środków trwałych z wykorzystaniem leasingu, który jest zdecydowanie prostszą formą pozyskania środków na rozwój firmy.

9. Private Equity/Venture Capital lub Anioł Biznesu

Jeżeli pomysł jest odpowiedniej skali i zapewne choć odrobinę innowacyjny można skorzystać z tzw. Kapitału podwyższonego ryzyka, który w zamian na udział w przedsiębiorstwie wesprze, nie tylko finansowo, prowadzony biznes.