Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii

KontaktGagarina 7 (hala technologiczna W.Chemii)
e-mail: aip@umk.pl

Kredyt/pożyczka z banku

Szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa uzyskanie kredytu/pożyczki jest utrudnione (ale warto sprawdzić oferty banków). Jeżeli samodzielnie nie możemy zaciągnąć pożyczki warto skorzystać w tym zakresie z pomocy rodziców.

Każdy, kto decyduje się na zarobkowanie na własne ryzyko i rachunek, musi zabezpieczyć sobie odpowiednie finansowanie przedsięwzięcia. Musi mieć środki obrotowe na bieżącą działalność oraz gromadzić kapitał na rozwój, zwłaszcza inwestycje. Niewielkie, jednoosobowe firmy często mają problem z zaciągnięciem kredytu, w szczególności gdy krótko funkcjonują na rynku. Banki mają zwykle określone wymagania dotyczące minimalnego okresu działalności. Mogą one wymagać 6 miesięcy, roku, a nawet dwóch lat obecności na rynku.

Dlatego niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zaciągnięcie pożyczki na osobę fizyczną, a nie na firmę. Taki kredyt konsumpcyjny jest często tańszy i łatwiej dostępny. Niektórzy przedsiębiorcy, głównie ci potrzebujący więcej gotówki, decydują się również na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, pod zastaw prywatnej nieruchomości, a uzyskane fundusze przeznaczają na rozwój firmy.